Terapi Çerçevesi

Psikoterapinin sağlıklı ilerlemesi için seanslarda uygulanan bazı kurallar vardır. Bu kurallar terapinin etik ilkeler bağlamında yürütülmesini sağlar ve danışana güvenli bir terapi ortamı sunarak onun ruhsal gelişimini destekler. Bu kurallar bütününe terapi çerçevesi denir.

Terapi çerçevesi danışana sınırları net ve steril bir alan sağlayarak terapiyi korur, terapinin başka faktörler tarafından bozulmasını engeller, terapinin devamlılığını sağlar. Bununla birlikte danışanın hayatında sorumluluk almasını destekler ve danışanın değişime olan direncini kırar.

Terapi çerçevesinin maddeleri aşağıdaki gibidir:

 1. İlk görüşmede danışanın terapiye uygunluğu değerlendirilir. Gereken durumlarda danışan başka bir psikiyatriste veya terapiste yönlendirilir.
 2. Terapi zaman, emek ve işbirliği gerektirir. Danışanın terapiye ayıracak zaman, enerji ve isteğinin olması beklenir. Eğer danışan terapiye düzenli gelemeyecekse terapiye kabul edilmez.
 3. Seanslar haftada bir gün görüşmek üzere düzenlenir. Uygun bir gün ve saat belirlenerek, her hafta aynı gün ve saatte seans yapılır. En az haftada bir gün gelemeyecek olan kişiler terapiye kabul edilmez.
 4. Danışanın randevu saatinde terapist başka bir danışana randevu vermez. Danışandan da aynı şekilde o gün ve saate başka bir program koymaması beklenir.
 5. Seanslar 45 dakika sürer. Seanslar tam saat başında başlar ve 45 geçe sonlandırılır. Danışanın seansa geç kalması kendi sorumluluğundadır ve seanslar yine zamanında sonlandırılır.
 6. Danışan seansa katılmadığında kendisi için kapatılan seansın ücretini öder.
 7. Danışan tatile gideceği zamanlarda terapiste önceden bilgi verir ve bu tarihlerde ödeme yapmaz.
 8. Terapide konuşulanlar gizlilik kuralı gereğince terapistle ve danışan arasında kalır, kimseyle paylaşılmaz.
 9. Terapide danışandan aklına gelen her şeyi paylaşması beklenir. Anılar, problemler, rüyalar, fanteziler ve düşünceler terapide ele alınır.
 10. Terapist ve danışan terapötik ilişki haricinde dışarda görüşemez.
 11. Terapist danışandan hediye kabul etmez.

Uzm. Psikolog Nilüfer Demirhan

www.psikologniluferdemirhan.com

www.niluferdemirhan.com

Tel: +90(553)5948674

Yazar Hakkında

Contact Nilüfer directly

Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimi almıştır. Lisans eğitimi devam ederken öğrenci değişimi programı ile İtalya’da Universita Degli Studi di Torino adlı üniversitenin Psikoloji bölümünde eğitim görmüştür. İtalya’da öğrenim görürken aynı zamanda UISP (Unione Italiana Sport Piomente) adlı merkezde gelişim psikolojisi alanında gönüllü staj yapmıştır. Türkiye’de de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Balıklı Rum Hastanesi’nin psikiyatri servislerinde (yatılı ve ayaktan) klinik psikoloji; TOFAŞ’ın insan kaynakları bölümünde örgüt psikolojisi alanında stajlar yapmıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine Uludağ Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansa başlamıştır. Yüksek lisans kapsamında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde ve Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü’nde 1 yıl boyunca zorunlu staj yapmıştır.2009 yılından bu yana Madalyon Psikiyatri Merkezi, Özel Avcılar Hospital, Rommer Tıp Merkezi ve Psikoloji Enstitüsü gibi çeşitli sağlık kurumlarında uzman psikolog olarak görev yapmıştır. Şu anda kurucusu olduğu merkezinde yetişkin ve ergenler ile psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, alanında uzman bir psikolog ile birlikte kendi iç dünyasını anlamak isteyen bir bireyin yaptığı yolculuktur. Bu yolculukta kişi kendisini anlar, tanır ve hayatta gitmek istediği yolları belirler. Terapi aslında bir sanatsal yaratım süreci gibidir.

Devamı

Evlilikten Beklentilerimiz ve Evlilikte Yaşanan Sorunlar

İlişki kurmak insanların en temel duygusal ihtiyaçlarından biridir. İlişkiler içinde kendi kişiliğimizi oluştururuz ve ilişkiler içinde büyürüz. Çünkü ilişkilerin bize sağladığı bazı temel duygular vardır ve bu duygular psikolojik olarak sağlıklı olabilmenin temel faktörleri arasındadır. Örneğin bir bebek dünyaya...

Devamı
Uzm. Psikolog Nilüfer Demirhan

Depresyon Nedir?

Birçok uzmana sorduğumuz ülkemizin ruh halini ve içinde yaşadığımız dinamiklerin ana prensipleri ile beraber kavramaya çalıştığımız, toplumumuzun tahammül seviyesinin en azlara inmesinin nedenleri üzerine Psikolog Nilüfer Demirhan’la keyifli ve birçok ayrıntıya dikkat çeken bir söyleşi yaptık. işte bu keyifli...

Devamı